بورس سبز

@Bours_Sabz کانال تلگرام
!ترِیدر حرفه‌ای یک چشمش‌ به چارت است، چشم دیگرش به اخبار با سمت چپ مغزش تحلیل تکنیکال می‌کند، با سمت راست فاندامنتال

تابلو خوانی و بازار خوانی در بورس  

یکی از نیازهای یک سرمایه گذار بعد از ورود به بازار سرمایه این است که به تابلو خوانی و بازار خوانی به اندازه کافی مسلط باشد تا بتواند اتفاقاتی را که در تابلو معاملاتی بورس مشاهده میکند، تجزیه و تحلیل کرده تا با استفاده از اطلاعات به دست آمده به خرید و فروش سهام بپردازد. برای خرید سهام یکی از مهم ترین مواردی که بایستی بررسی شود تابلوی معاملات آن سهام است. گر چه بسیاری از تریدرها از آن غافل هستند و یا آشنایی لازم با آن را ندارند. در تابلوی معاملات یک سهم اطلاعات فراوانی از آن در دسترس است که مهم ترین آن قیمت سهام است.

مسلما هر سهم در بازار ایران بازیگران خاص خود را دارد. بازیگرانی‌ که می‌توانند جزو افراد حقوقی یا حقیقی باشند. این افراد که سرمایه زیادی دارند میتوانند تعیین کننده میزان عرضه و تقاضا در سهم و بالطبع تعیین قیمت سهم باشند.

در مواقعی بازیگران باتوجه به شرایط بازار و سهم تصمیم به ورود به سهم می‌کنند و تقاضا در سهم مورد نظر را افزایش داده و پس از مدتی با سود( کم یا زیاد) از سهم خارج‌ می‌شوند.

شناسایی این افراد به ما‌ کمک می‌کند تا با پیروی از آنها وارد سهم شده و هنگام خروج آنها تصمیم به فروش سهم بگیریم، فروشی که با سود همراه خواهد بود.

لازمه فعالیت هر سرمایه گذار در بورس آموزش تابلو خوانی می‌باشد که یکی از نیازهای اساسی هر سرمایه گذار بعد از ورود به بازار سرمایه و دریافت کد بورسی می‌باشد تا بتواند اتفاقاتی را که در تابلو معاملاتی بورس مشاهده می‌کند تجزیه و تحلیل کرده تا با استفاده از اطلاعات بدست آمده به خرید و فروش سهام بپردازد. تابلو خوانی بورس حتی برای سرمایه گذارانی که چندین سال در بازار سرمایه فعالند نیز کارایی دارد.

یکی از مشکلاتی که در بین فعالان بازار سرمایه در خصوص تابلو خوانی بورس وجود دارد این است که سرمایه گذاران بنیادی و یا تکنیکالیست در هنگام خرید سهام اصلا به روانشناسی بازار بورس توجهی ندارند و رفتار معامله گران را در خریدن و یا فروختن سهم در یک قیمت مناسب در نظر نمی گیرند و ممکن است حتی با فرض مناسب بودن سهم، قادر نباشند در یک قیمت مناسب سهم را خریداری و یا به فروش برسانند.

آموزش تابلو خوانی در بورس یکی از آموزش‌هایی می‌باشد که هر سرمایه گذار باید آن را بیاموزد تا بتواند درک بهتری نسبت به تابلو معاملات و برخی تکنیک های معاملاتی در بورس داشته باشد.

اُردر ترس

همانطور که از نامش پیداست اردری (Order) جهت ترساندن سهامداران برای جمع آوری هرچه بیشتر سهم در کف قیمتی استفاده میگردد.

معمولا بازیگران، زمانی که قصد بالابردن سهم را داشته باشند، ابتدا بایستی حجم مورد نیاز خود را در کف قیمتی جمع نمایند تا بتوانند به خوبی آن را کنترل کنند. یکی از راهکارهای روتین، استفاده از اردر ترس می‌باشد‌.

برای این کار، بازیگر ابتدا مقداری سهم از فروشندگان عادی جمع می‌نماید (به حدی که بتوانند اردرگذاری کنند). سپس برای جمع آوری بیشتر، شروع به اردرگذاری در سمت فروشنده با حجم اصلی در ردیف های دوم و پایین تر (تا اردر پنجم) می‌نماید. سهامدار عادی که از اهداف بازیگر آگاه نیست، احساس میکند که فروشندگان سهم بیشتر شده و سهم قصد سقوط دارد. در نتیجه سهامدار ترسیده و شروع به فروش می‌نمایند. درواقع بازیگر با این کار به آنچه که در ذهن خود داشته رسیده است.( تشویق هرچه بیشتر سهامدار به فروش). به عنوان مثال در سمت فروشنده چندین اردر ۵۰ هزار تایی و یا بیشتر (در چارچوب قانون) قرار میدهند.

در همین حین، بازیگر در سمت خریدار با ترفندی دیگر شروع به جمع آوری سهم‌می‌نماید. عرض کردیم که بازیگر با اردهای واقعی در ردیف های دوم و پایین تر سعی در ایجاد ترس و دلهره در دل سهامداران دارد.

در همین حین با اندکی رنج منفی ترس بیشتری را چاشنی کار خود قرار داده و این اطمینان را به سهامداران می دهد که سهم واقعا قصد سقوط را دارد. پس از اینکه فروشندگان ظاهر شدند؛ این بار بازیگر در سمت خریدار با شگرد های مختلفی شروع به جمع آوری می‌نماید.

یکی از راه کارهای مرسوم مورد استفاده توسط این افراد، استفاده از اردر مخفی یا همان اردر نمایشی است.

اردر مخفی در تابلو خوانی

شاید اکثر سهامداران خرد با این نوع اردر آشنا باشند اما استفاده آنچنانی در خرید و فروششان‌ نمی‌ شود. اردر نمایشی در هر کارگزاری، بسته به نوع قالبی که داراست در قسمت های مختلف قرار گرفته است. با استفاده از این ابزار شما‌ می‌توانید چه در زمان فروش و چه زمان خرید، فقط قسمتی از تعداد سهام مورد نظرتان را به معرض نمایش قرار دهید. درواقع شما میتوانید ۳۰% از حجم مورد نظر را به نمایش قرار داده و ۷۰% را مخفی‌نمایید.

برای مثال شما قصد دارید ۱۰.۰۰۰ سهم از یک شرکت را خریداری نمایید. در قسمت خرید؛ تعداد را ۱۰.۰۰۰ درج‌ نموده و در قسمت حجم‌ نمایشی، بجای ۱۰.۰۰۰، عدد ۳.۰۰۰ را می‌نویسید. با این کار درواقع حجم درخواستی شما ۱۰.۰۰۰ بوده اما حجمی که روی تابلو در معرض نمایش قرار خواهد گرفت، ۳.۰۰۰ خواهد بود. البته برای حجم های کمتر این امر، امکان پذیر نیست.

حال برمیگردیم به مبحث اصلی، یعنی جمع آوری سهم توسط بازیگر!

این اردر مخفی چه کاربردی برای بازیگر دارد؟

زمانی که سهامداران خرد در سمت فروشنده ظاهر شدند، اینبار بازیگر در سمت خریدار با استفاده از این اردرهای مخفی (نمایشی) شروع به جمع آوری سهم‌ می‌نمایند تا کسی متوجه اردرهای مشکوک نشود.

چرا که اگر این حجم ها را با تعداد واقعی قرار دهد، خریداران تحریک شده و شروع به خرید می‌نمایند و درنتیجه تمام برنامه های بازیگر را مختل خواهند کرد. ( باعث رِنج‌ میگردند)

این روش،فقط یکی از شگرد های بازیگران بوده و روش های بسیار متعدد دیگری جهت بازی سهم وجود دارد.

افزایش قیمت سهم با کمترین مصرف نقدینگی

در قسمت قبل توضیحاتی در مورد نوع جمع آوری بازیگر ارائه نمودیم. در این بخش یکی از شگردهای بازیگران جهت خالی نمودن و نیز افزایش قیمت سهم با استفاده از کمترین میزان نقدینگی را به شما عزیزان معرفی‌ می نماییم. در مواردی که بازیگر قصد داشته سهم را با کمترین میزان نقدینگی بالا برده بر سر سهامدار خالی نماید از این روش استفاده می‌نماید.

فرض کنید بازیگری سهمی را در کف قیمتی و نقطه دلخواه خود جمع آوری نموده و دیگر قصد صرف مبلغ بیشتری را نداشته و تصمیم به افزایش قیمت سهم می‌نماید. جهت این امر فردا راس ساعت ۸:۳۰ اردر سنگین‌ میلیونی ترتیب میدهد. سهامداران با دیدن چنین صف سنگینی تصمیم بر عدم فروش گرفته و به همین راحتی سهم با‌کمترین‌ معامله ۵% بالا میرود. در واقع فروشندگان تصمیم می‌گیرند سهم خود را فردا، ۵% بالاتر بفروش برسانند. ضمن اینکه بایستی اشاره نمود با این روش میانگین خرید بازیگر نیز ثابت می‌ماند.

معمولا در‌چنین‌مواقعی خریداران نیز‌ ترغیب شده‌ و صف سنگین‌تر‌ میگردد. بسته به اهداف بازیگر‌ و کشش‌ سهم، این‌کار تا زمان دلخواه بازیگر ادامه‌ میابد. پس‌از‌اینکه بازیگر به هدف خود رسید، روز آخر دوباره راس ساعت ۸.۳۰ همین‌ کار‌ تکرار گردیده و صف سنگین تری تشکیل می‌گردد. با به صف نشستن خریداران‌بیشتر، بازیگر آرام‌ و آهسته از طرفی شروع به عرضه‌کرده و از طرف دیگر با لغو و اردرگذاری متعدد به انتهای صف می‌رود. با این‌کار، علاوه بر‌اینکه‌ صف پایدار‌ میماند، سهام بازیگر نیز آرام‌ آرام به خریداران انتقال می‌یابد. پس به یاد داشته باشید در چنین‌ مواقعی فریب ترفند بازیگر را نخورده و حس‌ نکنید که سهم پس از کمی استراحت دوباره حرکت خواهد نمود.

البته این جریان، نسبی بوده و نمیتوان بصورت مطلق قضاوت نمود. چرا که از نیت بازیگر جز خود بازیگر‌ کسی‌ مطلع نیست و ممکن است بازیگر اهداف والاتری را در ذهن خود داشته باشد.

تابلوی معاملات سهم

هرسهم در وبسایت شرکت مدیریت فناوری بورس تهران صفحه ای مانند شکل زیر دارد که در آدامه به توضیح قسمت های مختلف این صفحه پرداخته می شود.

تابلوخوانی سهام

بخش ۱

بخش اول در واقع نشان دهنده قیمت سهام در حال حاضر است قیمت معامله بیانگر آخرین قیمت معامله شده سهام است و قیمت پایانی نیز قیمتی است که در آن روز سهام بسته می شود که میانگینی از قیمت های معامله شده همان روز سهام با توجه به حجم معاملات است. در صورتی که آخرین قیمت معامله نسبت به قیمت پایانی بیشتر باشد حکایت از اقبال بازار به سهام و نشانه ای از روند مثبت احتمالی در روز کاری بعد می باشد و بلعکس.

در محاسبه قیمت پایانی هر سهم میزان حجم مبنای آن سهم نیز دخیل است و در صورتیکه تعداد سهام معامله شده در یک روز بسیار کمتر از حجم مبنا باشد قیمت پایانی نزدیک صفر است گرچه این موضوع در مورد سهام فرابورسی صدق نمی کند چرا که حجم مبنای سهام فرابورسی ۱ است.

بخش ۲

بخش دوم بازه های قیمتی سهام را نمایش می دهد.

بازه روز: نشان دهنده تغییرات قیمت سهام در روز معاملات جاری است.

بازه مجاز: بازه قیمتی است که سهم در طول روز می تواند نوسان کند و سفارش خرید و فروش سهام بایستی در این محدوده باشد.

بازه هفته: تغییرات قیمت سهام در یک هفته جاری است. در صورتیکه استراتژی شما نوسانگیری و خرید و و فروش کوتاه مدت است سعی کنید در سقف قیمتی بازه هفتگی خرید انجام ندهید.

بازه سال: بازه سال نیز بیانگر تغییرات قیمت سهام در یک سال اخیر است به عنوان مثال سهام بکام بین محدوده ۳۰۰ تا ۲۳۳۵ تومان در یک سال اخیر نوسان قیمت داشته است و با توجه به قیمت حال حاضر سهام (۲۳۳۵ تومان) یعنی سقف سالانه شکسته شده است. گرچه این موضوع نبایستی معیار خرید و فروش قرار داده شود اما با ترکیب با مباحث تکنیکال و حجم معاملات می تواند تصمیم گیری برای خرید و فروش را راحت تر کند.

بخش ۳

بخش سوم در تابلوی معاملات یک سهام، تعداد و حجم خریدارها و فروشنده های حقیقی و حقوقی را نشان می دهد.

همانطور که در تصویر نماد بکام مشاهده می‌شود؛ سمت چپ مربوط به فروشنده ها و سمت راست مربوط به خریداران است. از مجموع تعداد ۳۹۵ خریدار، کل خریداران سهم حقیقی و در طرف فروشنده هم از تعداد ۳۳۲ فروشنده، ۳۳۱ فروشنده حقیقی و ۱ فروشنده هم حقوقی می‌باشد.

از مجموع تعداد ۵.۷ میلیون برگه سهم معامله شده، کل خریداران سهم حقیقی بوده اند و در طرف فروشنده هم ۵.۶ میلیون برگه سهم را شخص حقیقی و ۱۰۰ هزار برگه سهم را حقوقی به فروش رسانده است.

بخش ۴

بخش چهارم در تابلوی معاملات یک سهام تعداد و حجم معاملات سهام را در روز جاری نشان می دهد که برای سهام بکام حجم معاملات ۵.۷ میلیون برگه سهام بوده و تقریبا ۲۰ برابر با حجم مبنای آن است و با توجه به آنکه بیشتر معاملات در محدوده +۵ درصد بوده است تغییر قیمت پایانی سهام نیز +۵ درصد بوده است.

لازم به تذکر است ارزش معاملات بر حسب میلیون ریال است که برای سهام بکام در مثال حاضر ۱۳۵ میلیارد ریال یا معادل ۱۳.۵ میلیارد تومان بوده است. مقایسه میزان حجم معاملات با میانگین حجم ماه نیز یکی از سیگنال هایی است که تابلوی معاملات بازار به ما می دهد که در ترکیب با مباحث تکنیکالی می توان از آن بهره برد. به عنوان مثال اگر در انتهای یک روند نزولی که چارت تکنیکال سهام آن را تایید می کند حجم معاملات به طرز معناداری از میانگین حجم ماه بیشتر باشد می توان برای ورود به سهام اقدام نمود.

بخش ۵

سهام شناور درصدی از سهام شرکت است که در اختیار عموم مردم است که در سهام بکام ۳۴ درصد سهام در اختیار مردم است و هرچه میزان درصد شناوری یک سهام یک شرکت بیشتر باشد می توان ادعا کرد سهام آن شرکت بر اساس عرضه و تقاضا واقعی تر قیمت گذاری شده است و فعالیت های سفته بازی و کنترل قیمت سهام در چنین شرکت هایی کمتر اتفاق میفتد.

EPS مخفف earning per share بیانگر سود هر سهم است. هرگاه کل سود پس از کسر مالیات را به تعداد سهام تقسیم نماییم؛ سود هر سهم بدست می‌آید و DPS نیز درصدی از سود است که در مجمع بین سهامدارن تقسیم می شود. در صورتی که EPS نشان داده شده در تابلوی معاملات سهم منفی باشد نشان از زیان ده بودن شرکت است.

EPS پیش‌‎بینی شده: عبارت است از سود هرسهم که شرکت برای سال مالی که در پیش است پیش‌بینی می‌کند.

EPS تحقق یافته یا واقعی: عبارت است از سود هرسهم که در دوره مالی گذشته به هر سهم تعلق گرفته است.

P/E نسبت قیمت به سود هر سهم هست یکی از ابزارهای ارزش گذاری یک سهم مقایسه P/E سهام و P/E گروه است که اگر P/E سهام نسبت به P/E گروه کمتر باشد آن سهم برای نسبت به سایر همگروهی های خود برای سرمایه گذاری مناسب تر ارزیابی می شود گرچه این یک معیار کلی است و برای خرید و فروش سایر پارامترها نیز بایستی بررسی شوند.

حجم مبنا حداقل تعداد سهمی است که باید مورد معامله قرار گیرد تا سهم در دامنه نوسان کامل رشد کند یا کاهش یابد. طبق قانون، در یک سال باید حداقل ۲۰ درصد از کل سهام یک شرکت معامله شود. اگر تعداد روزهای کاری یک سال را ۲۵۰ فرض کنیم، حجم مبنای روزانه ۰٫۰۰۰۸ (هشت ده هزارم) کل سهم است. مثلاً اگر شرکتی ۱۰۰ میلیون سهم داشته باشد، حجم مبنای آن ۸۰ هزار سهم خواهد بود.

بخش ۶

قبل از اینکه در خصوص اصطلاح صف خرید و صف فروش توضیح دهیم ابتدا بهتر است در خصوص صفحه سفارشات در خرید و فروش سهام صحبت کنیم. خرید و فروش اوراق بهادار در بورس بر اساس سازوکار حراج انجام می‌شود. در این حراج اولویت اول قیمت مناسب و اولویت دوم زمان است. برای روشن‌تر شدن موضوع به مثال بکام و قسمت ۶ توجه کنید.

در سطر اول و قسمت تقاضا، ۱۵۳ نفر درخواست خرید ۷۳۷،۹۷۲ سهم را در قیمت ۲۳،۳۵۶ ریال دارد و در سطر دوم نیز ۱ نفر درخواست خرید ۲۰۰ سهم در قیمت ۲۳،۳۵۰ ریال و در سطر سوم ۲ نفر درخواست خرید ۲۵۰۰ سهم در قیمت ۲۳،۳۴۶ ریال را دارد. اگر به قیمت‌های خرید توجه کنید می‌بینید که در هر مرحله قیمت کاهش پیداکرده است. پس در قسمت تقاضا کسی که بالاترین قیمت را پیشنهاد بدهد سفارشش در ردیف اول قرار می‌گیرد. به این ترتیب درخواست‌های خرید از بالاترین قیمت به پایین‌ترین قیمت اولویت‌بندی می‌شود. حال اگر شخصی درخواست خرید در قیمت ۲۳،۳۵۶ ریال را داشته باشد و شخص دیگری نیز همین قیمت را پیشنهاد بدهد، سامانه معاملات به صورت خودکار اولویت خرید را به شخصی می‌دهد که سفارش خود را زودتر ثبت کرده است. در نقطه مقابل و در قسمت عرضه، هم به این صورت می باشد که در مثال بکام هیچ کسی قصد فروش سهامش را ندارد.

زمانی که قیمت پیشنهادی برای خرید سهم باقیمت پیشنهادی برای فروش سهم برابر باشد معامله انجام می‌شود. در این حالت سامانه معاملات به صورت خودکار خرید و فروش را در کسری از ثانیه انجام می‌دهد و بلافاصله سفارش‌های انجام‌شده از سامانه معاملاتی حذف می‌شوند. حال سؤال اینجاست زمانی که چند خریدار سفارش خود را در یک قیمت یکسان وارد سامانه معاملاتی کنند چه اتفاقی می‌افتد؟ در پاسخ به این سؤال باید گفت در صورت برابر بودن قیمت‌ها در صفحه سفارشات، اولویت بعدی زمان است. به عنوان مثال اگر شخصی سفارش خرید ۱۰۰۰ سهم را باقیمت ۳۰۵ تومان در ساعت ۱۰:۱۰ دقیقه و شخص دیگری سفارش خرید ۲۰۰۰ سهم را با همین قیمت درست در ساعت ۱۰:۱۱ دقیقه وارد سامانه معاملاتی کند در مرحله اول سفارش شخصی که زودتر یعنی در ساعت ۱۰:۱۰ دقیقه سفارش خود را وارد سامانه معاملاتی کرده انجام‌شده و سپس سفارش نفر دوم اجرا می‌شود.

بخش ۷

در بخش ۷ نیز نمودار قیمت و حجم در طول روز ارائه شده است. این نمودار بیانگر این است که در دامنه نوسان روز جاری چه حجمی و در چه قیمتی معامله شده است. برای سهم مورد نظر ما که بکام هست همانطور که در تصویر بالا مشخص است که بیشترین حجم معاملات در سقف قیمتی انجام شده است.

بخش ۸

در بخش ۷ اطلاعاتی مانند آخرین قیمت معامله، قیمت پایانی معاملات، ارزش معاملات، حجم معاملات و نمودار رشد ۳۰ روزه را برای سهم هایی که همگروه با سهم مورد نظر می باشد را نشان می دهد.

به عنوان مثال سهم بکام در گروه ماشين آلات و دستگاه‌هاي برقي قرار دارد و با نمادهای بترانس، بکاب،بموتو، بسوییچ و ... هم گروه می باشد.

چگونه سهام با قدرت خریدار زیاد را شناسایی کنیم

تابلو خوانی و بازار خوانی در بورس یکی از تکنیک های معاملاتی خوب در بازار سرمایه می باشد که عموما می توان با استفاده از اطلاعات موجود در سایت مدیریت فناوری بورس تهران (tsetmc) برخی سهام مستعد رشد قیمتی را پیدا کرد و در کوتاه مدت به سود خوبی دست یافت. یکی از امکاناتی که این سایت در اختیار سرمایه‌گذاران قرار می‌دهد، نمایش تعداد خریدار و فروشنده‌های حقیقی و حقوقی بازار است بدین معنی که در معاملات روزانه، چه حجمی از سهام توسط خریدارها خریده و توسط فروشنده ها فروخته شده است. به همین دلیل این نسبت می‌تواند به عنوان یک تکنیک معاملاتی مناسب برای خرید سهم مد نظر باشد.

مثالی از تابلو خوانی و بازار خوانی در بازار سرمایه شکل زیر تعداد خریدار و فروشنده به همراه حجم معاملات را در یکی از نمادهای بازار نشان می‌دهد.

قدرت خریدار و فرونشده سهام

نمونه ای از تابلو خوانی و بازار خوانی در بورس در شکل بالا را توضیح میدهیم. همانطور که در تصویر بالا مشاهده می‌شود از مجموع تعداد ۱۰,۷۲۷ فروشنده، ۱۰,۷۱۴ نفر حقیقی و ۱۳ نفر حقوقی میباشد. در طرف خریدار هم از تعداد ۱,۳۱۴ خریدار، ۱,۳۱۲ خریدار حقیقی و ۲ خریدار هم حقوقی می‌باشد. یعنی به طور میانگین هر خریدار حقیقی تقریبا ۳,۳۵۴ سهم و هر خریدار حقوقی ۵۰.۲۱۰ سهم خریده و هر فروشنده حقیقی نیز به طور میانگین ۴۱۴ سهم و هر فروشنده حقوقی ۲۳.۱۵۹ سهم فروخته است. این نشان می‌دهد میانگین حجم خرید توسط حقیقی ها بالاتر بوده است که به خودی خود نشان دهنده قدرت خریدار است. حال اگر تعداد خریدار حقیقی را بر تعداد فروشنده حقیقی تقسیم کنیم؛ قدرت خریدار در بازار بدست می آید. اکنون نسبت خریدار به فروشنده حقیقی در این نماد ۰.۱۲ بوده که نشان از خرید قوی در سهم است.

اگر در بررسی تابلو خوانی و بازار خوانی در بورس و در بخش قدرت خریدار به فروشنده؛ این نسبت به سمت صفر میل کند نشان دهنده قدرت خرید قوی در سهم است. به بیان دیگر این نسبت نشان می‌دهد که فروشنده ها با تعداد زیاد ولی با حجم کم فروشنده ولی خریدارها با تعداد کم ولی با حجم زیاد خریدار سهم هستند. برای تشخیص این سیگنال نباید صرفا یک روز را مبنای کار قرار داد بلکه باید این روند را برای چند روز دنبال کرد تا در نهایت جهت حرکتی سهم را تشخیص داد.

معمولا افرادی که تمایل به خرید سهم با حجم بالا دارند، به یکباره در سهم تحرک مثبت ایجاد نمی‌کنند بلکه آرام و به دور از هر گونه هیجان سهم را خریداری و درست زمانی که فروشنده خاصی در سهم وجود ندارد روند حرکتی جدیدی در سهم ایجاد می‌کنند.

خرید و فروش حقوقی نشانه چیست

خرید حقوقی

گاهی ممکن است ببینید که حقوقی در یک سهمی در یک محدوده معین خریدار باشد. این ممکن دو معنی داشته باشد. معنی اول این است که آن حقوقی سهام شرکت را ارزشگذاری کرده و به این نتیجه رسیده که محدوده های فعلی برای خرید سهم مناسب است و به همین دلیل شروع به خرید سهم می کند اما سوال اصلی اینجاست که آیا تحلیل آن شرکت حقوقی در خصوص سهام شرکت درست است یا خیر. در این حالت باید سهم را بررسی کنیم که ایا واقعا شرکت ارزش خرید را دارد یا خیر. حالت دیگر این است که حقوقی در نقش حمایت کنند سهام وارد عمل می شود و مثلا محدوده های ۱۵۰ تومان را خریداری میکند چرا که سهام این شرکت را در اختیار دارد و اعتقاد به ارزندگی سهم دارد . در این حالت هم اگر به این نتیجه برسیم که سهم حتما در محدوده ۱۵۰ تومان حمایت می شود میتوان با رعایت حد ضرر در سهم، سهم را خرید اما به خاطر داشته باشید که بخشی از سبد سهام خود را به این سهم اختصاص دهید چرا که شما صرفا بر اساس یک تکنیک سهام شرکت را خریده اید و بهتر است که حتما نیز خرید پله ای در سهم داشته باشید. بنابراین به طور دقیق نمیتوان گفت که همگام با خرید حقوقی ها، سرمایه گذار خرد بازار باید خریدار باشد یا خیر.

فروش حقوقی

از طرفی باید این نکته را هم بررسی کرد که آیا همگام با فروش حقوقی ها باید فروشنده باشیم یا خیر. گاهی اوقات میبینید که فروشنده حقوقی در سهمی به شدت وجود دارد. در این حالت باید دو نکته را بررسی کنید. نکته اول این است که آیا فروش حقوقی دستوری است یا خیر. یعنی ممکن است که یک هولدینگ مالک چند شرکت باشد و به یکی از شرکت های زیرمجموعه دستور میدهد که در فلان نماد فروشنده باشید که معمولا این اتفاق به دلیل خروج از سهم و یا تامین نقدینگی صورت می گیرد. در این حالت اگر سهم نیز دارای شرایط مناسبی به لحاظ بنیادی باشد بهتر است صیر کنید تا فروش حقوقی کاهش یابد و پس از ان اقدام به خرید سهم کنید. حالت دیگر شناسایی سود توسط حقوقی می باشد. یعنی ممکن است حقوقی سهم را به قیمت ۱۶۰ تومان خریده باشد و در حال حاضر سهم به قیمت ۳۰۰ تومان در بازار معامله می شود. در این حالت حقوقی در نقش فروشنده در بازار ظاهر می شود و به صورت مرحله ای سهام خود را به فروش می رساند.

کد به کد کردن سهام : چگونگی تشخیص و استفاده از آن در معاملات

شاید بارها شنیده باشید که در فلان سهم کد به کد انجام شده است ولی هیچگاه آن را درک نکرده اید و منبع مطالعاتی خوبی هم برای آن پیدا نکرده اید. کد به کد کردن سهام در بازار سرمایه توسط حقیقی ها و حقوقی ها انجام می شود و دلایل مختلفی می تواند داشته باشد که شامل دلایل زیر می باشد.

۱- فریب خریداران و فروشندگان

۲ - جا به جایی سهم برای شروع یک حرکت مثبت و یا منفی در سهم

معمولا کد به کد در بازار سرمایه زیاد مشاهده می شود و رویه کار به این صورت می باشد که ممکن است یک کد حقوقی چندین کد حقیقی برای خود داشته باشد و زمانی که سهم شرایط مناسبی برای رشد داشته باشد با کد حقوقی فروشنده و با کد حقیقی خاص خریدار می شود و سپس با استفاده از کد حقوقی شروع به خرید سهم در بازار کند تا جایی که قیمت سهم در بازار افزایش یابد و سپس با کد حقیقی و بعد از رشد قیمت اقدام به فروش سهم میکند و به این ترتیب سود خوبی نصیب کد حقیقی خریدار می شود حال همین حالت در جهت منفی و در هنگام کاهش قیمت سهم نیز وجود دارد. در هنگام معاملات روزانه هنگامی که در زمان های خاصی، حجم معاملات روزانه به یکباره افزایش می یابد و حجم معاملات حالت غیرنرمال دارد باید به بررسی این موضوع پرداخت که آیا در معاملات کد به کد شده است یا خیر. برای مشاهده ریز معاملات روزانه در صفحه مربوط به هر نماد و در بخشی که در زیر به آن اشاره می شود میتوان ریز معاملات روزانه را مشاهده کرد و از طریق فهمید که در معامله کد به کد انجام شده است یا خیر.

مشاهده ریز معاملات سهام

همانطور که در شکل بالا مشاهده می شود می توان در بخش ریز معاملات و جدول حجم قیمت، حجم های غیرعادی را که نشان دهنده معاملات بلوکی در نماد می باشد را مشاهده کرد.

کد به کد کردن با حالت های مختلف میتواند انجام شود که شامل کد به کد از حقیقی به حقیقی، از حقوقی به حقیقی، از حقوقی به حقوقی و از حقیقی به حقوقی می باشد. یکی از مهم ترین این حالات کد به کد کردن در سهم از حقوقی به حقیقی می باشد که معمولا با یک هدف خاص در سهم صورت میگیرد و معمولا بعد از این اتفاق باید در انتظار یک حرکت رو به رشد در سهم بود. حال ممکن است این حرکت سریعا اتفاق بیفتد و یا اینکه بعدا اتفاق بیفتد. در خصوص کد به کد کردن از حقیقی به حقوقی هم که در مطلب بالا توضیح داده شد و گفته شد که عموما با هدف خالی کردن و فروش سهم صورت می گیرد. در دو حالت دیگر هم معمولا نباید در انتظار حرکت خاصی در سهم بود. بنابراین اگر دیدید که در نمادی کد به کد کردن سهم از حقوقی به حقیقی اتفاق افتاده است باید در انتظار یک حرکت مثبت در سهم بود. البته ممکن است گاهی اوقات بعد از کد به کد رشد قیمت سهم بعد از چند روز اتفاق بیفتد و این نشان میدهد که برنامه برای افزایش قیمت سهم وجود دارد.

زمانی که در نمادی کد به کد انجام می شود تعداد خریدار و فروشنده نیز دستخوش تغییراتی می شود که نشان می دهد معامله بین عده ای خاص انجام شده است. بنابراین هر گاه به این نتیجه رسیدید که در نمادی کد به کد سهام انجام شده است حتما معاملات سهم را رصد کنید و به دنبال یافتن سیگنال خرید و یا فروش در سهم باشید چرا که درک کد به کد سهام در معاملات می تواند موقعیت های مناسبی را برای سرمایه گذار در بازار ایجاد کند.

نکته های تابلوخوانی

✅حجم معاملات یکی از فاکتورهای خیلی مهم در میزان استقبال یا عدم استقبال از یک نماد در طول هفته، ماه یا سال است. سهمی که حجم معاملات بالایی ندارد و افزایش یا قیمت سهم، با حجم معامله بالایی همراه نیست، الزاما سیگنال ورود یا خروج نبوده اما حرف هایی برای گفتن دارد که باید در کنار سایر مولفه ها، مثل ورود و خروج حقوقی و پول هوشمند و نمودار سهم، تحلیل شود.

✅تابلوخوان های حرفه ای می دانند که ورود پول هوشمند به بازار و یا یک سهم یا یک گروه خاص (مثل گروه پتروشیمی ها)، یک روزه اتفاق نمی افتد. ممکن است که هفته ها به طول بیانجامد.

✅بازی گردان نماد ها، به اندازه کافی صبور هستند. آن ها از روانشناسی بازار و دستکاری قیمت و تحلیل دقیق نمودار سهم استفاده کرده تا تکنیکالیست ها و سهامداران آماتور با اشتباه محاسباتی همراه کرده و سهم را در یک بازه قیمتی مشخص، نوسان بدهند تا سهامدار کم تحمل از سهم خارج شود.

✅اگر حجم پول وارد شده در نقطه حمایت سهم با حجم پول خارج شده در مقاومت سهم، برابر باشد، یعنی بازیگردان سهم تغییر نکرده است. این را با بررسی بخش نوسان قیمتی روی تابلو سهام قابل رصد است.

✅افزایش یا کاهش معنادار حجم معاملاتی یک سهم نیز در یک بازه مشخص، مقوله ای است که در تابلوخوانی باید مد نظر باشد.

✅در تکنیک های تابلوخوانی ، حجم پول خروجی از سهم به نسبت حجم پول ورودی، بررسی می شود. اگر پول ورودی بیشتر از پول خروجی باشد یک فاکتور مثبت تلقی میشود و اصطلاحا میگویند ورود پول حقیقی به سهم اتفاق افتاده است.

✅حتما دیده اید که قیمت پایانی سهم، مثبت ۲ یا ۳ به بالا است اما قیمت آخرین معامله، همچنان منفی و قرمز است. این می تواند نشان از خالی کردن سهم توسط بازیگردان یا حقوقی باشد.

✅اگر سهمی به مدت طولانی بسته بود، حجم معاملاتی در روز بازگشایی، نبایدمعیار تصمیم گیری شما در تابلوخوانی باشد. چون خیلی ها به دلیل بسته بودن سهم، قصد فروش حتی در صف فروش دارند و این وضعیت غیر طبیعی، نشان از وضعیت خاصی نیست. چون تکلیف پول ورودی یا خروجی مشخص نیست و بیشتر، فرار از خواب پول را شاهد خواهیم بود.

✅سهمی ساعت سفارش گیری (۸:۳۰ صبح)، صف خرید می شود و صف تا ساعت ۸:۵۹ دقیقه و ۵۹ ثانیه، صف خرید سنگین است. به ناگاه، صف از ۱۰ میلیون سهم به ۱ میلیون سهم کاهش می یابد. این معنای زیادی دارد. برعکس هم صادق است. باید مراقب بود که گول این ترفندهای بازیگردان برای نوسان گیری از سهامدار جز را نخورد.

✅اگر سهمی از صف خرید بارها خارج می شود و دوباره صف خرید می شود، نشان از فرصت خروج نیست. مگر این که دیگر مولفه های تکنیکالی یا بنیادی، یا ورود سهامدار عمده یا خروج آن، ما را به نظرات دیگری رهنمون کند.

✅این که سهامدار حقوقی، روی صف فروش، نسبت به برداشت صف اقدام می کند و اصطلاحا، صف، خریدار خوبی دارد، می توان به صعود در روزهای بعدی امیدوار بود. اما این تنها نشانه صعود سهم در بازه بلند مدت نیست.

۱۳۹۹/۰۵/۱۵ شاخص کل بورس در پایان روز

بازار

شاخص

تغییرات شاخص

تعداد معاملات

ارزش معاملات

حجم معاملات

بورس

2,034,186

1.96%

2.92M

192,520B

8.96B

فرابورس

21,122

0.21%

2,85M

69,093B

2.80B

اخبار مرتبط با بورس

قوانین سایت بورس سبز

⚡سهام های معرفی شده حاصل تحلیل و تجربه تیم بورس سبز میباشد و مسئولیت خرید به عهده خریدار می باشد.

⚡کانال VIP، سهام فروشی و سبد گردانی نداریم.

⚡معرفی سهم ها به صورت رایگان است و با حمایت گروهی سهام های معرفی شده را به اهداف می رسانیم.

⚡در هنگام خرید سهام به تاریخ تاریخ تحلیل دقت کنید.

⚡برای مدتی سهام های معرفی شده در سایت را زیر نظر بگیرید و خرید انجام ندهید تا از سیگنال های معرفی شده اطمینان حاصل کنید.

⚡حتما به صورت پله ای و در چند مرحله خرید شود.

⚡تک سهم نباشید و حتما سبد خرید داشته باشید.

⚡حمایت ها، مقاومت ها و اهداف سهم را در نظر بگیرید.

⚡سهام را با دید میان مدت بخرید و با اولین منفی یا اولین مثبت فروشنده نباشید.

⚡ساعات پایانی روز برای خرید سهم مناسب تر میباشند.

درباره ما

سايت بورس سبز متشكل از يك تيم قدرتمند و حرفه اي از تحليل گران بازار بورس است که در بازار بورس و سایر بازارهاي مالي مشغول فعاليت می باشد. با توجه به تجربيات بالا و دانش مرتبط، سايت بورس سبز به منظور پوشش حداكثري نيازهاي معامله گران بازار بورس راه اندازي شده است.

تيم مديريتي و تحليلي بورس سبز ارائه بهترين خدمات با بهترين كيفيت به كاربران محترم را وظيفه خود دانسته و اميدواراست با راهنمايي هاي شما كاربران فرزانه و فرهيخته در بهبود ارايه خدمات گام هاي موثري برداشته و به اهداف راهبردي خود دست يابد.

ما در بورس سبز به شما کمک می‌کنیم:

• منبع درآمد دیگری برای خودتان بسازید.

• ارزش پول‌تان را در برابر تـورم حفظ کنید.

• از سرمایه‌تان برای کسب سود استفاده کنید.

• سرمایه‌گذاری موفق‌تری داشته باشید.

تحلیل بنیادی
تحلیل تکنیکال

نمونه ای از سهم های معرفی شده

نمونه ای از سیگنال های معرفی شده توسط تیم تحلیل بورس سبز در سال 1398

خمحرکه

110 %

غالبر

220 %

لبوتان

100 %

معرفی کانال های تلگرام بورسی

دسترسی سریع به اطلاعات در بورس اهمیت زیادی دارد. زیرا برخی اطلاعات و اخبار در زمان کمی می‌تواند تغییرات زیادی در روند بازار ایجاد کند. سرعت در انتقال پیام، دسترسی و استفاده آسان روی موبایل و تبلت و کامپیوتر باعث شده گروه‌های تلگرامی بورسی رونق بیشتری از انجمن‌های گفتگو داشته باشند.

کانال های تلگرام بورس برای نمادهای زیادی ایجاد شده است و بسیاری از معامله‌گران و سرمایه‌گذاران در بورس در این گروه‌ها به گفتگو، تبادل نظر، درج خبر و تحلیل می‌پردازند.

افرادی که قصد دارند سیگنال های خرید یک تحلیلگر را دنبال کنند قطعا در اولین مرحله به بررسی سوابق تحلیلگر می پردازند و برای این کار پیش روی خود دو راه بیشتر نمیبینند:

الف: به سابقه ای که تحلیلگر از خود ارائه می داد اعتماد می‏ کردند

ب: با روش آزمون و خطا مدتی سیگنال های تحلیلگر را دنبال می کردند و در صورت جلب رضایت از سیگنال های بعدی او استفاده می کردند.

پیشنهاد سایت بورس سبز روش دوم میباشد.

کانال بورس سبز

کانال
جزییات و لینک عضویت

♻️ مطالب کانال صرفا نظرات شخصی میباشد، لذا مسئولیت خرید و فروش بر عهده خود شماست.

⭕️سبدگردانی، کانال وی آی پی، سیگنال فروشی و مشاوره نداریم.

آموزش تحلیل سهام

تحليل بنيادي

آموزش تحليل بنيادي سهام

تحليل بنيادي با توجه به عوامل تاثيرگذار بر اقتصاد شرکت‌ها از جمله بررسي فرصت‌ها، تهديدها، نقاط ضعف و ...

تحليل تکنيکال

آموزش تحليل تکنيکال سهام

تحليل تکنيکال، تحليلي است که براساس بررسي حرکات قيمت در گذشته، به بررسي و پيش‌بيني آينده …

افزايش سرمايه و روش هاي افزايش سرمايه

يکي از اصطلاحات رايج که در بازار سرمايه با آن سروکار داريم، مفهوم افزايش سرمايه...

تابلو خواني و بازار خواني در بورس

يکي از نيازهاي يک سرمايه گذار بعد از ورود به بازار سرمايه اين است که به تابلو خواني...

اخبار بورسی

عرضه اولیه زملارد

عرضه اولیه زملارد

سه شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۹

شرکت کشاورزی و دامپروری ملارد شیر

❇ تاریخ عرضه: سه شنبه ۲۱ مردادماه (از ساعت ۱۳ تا ۱۷)

❇ تعداد کل عرضه: ۳۹ میلیون سهم

❇ حداکثر سهمیه قابل تخصیص به هر کد: ۳۰ سهم

❇ کف قیمت: ۲۰،۰۰۰ ریال

❇ سقف قیمت: ۲۱،۰۰۰ ریال

❇ حداکثر نقدینگی مورد نیاز: ۶۳ هزار تومان

در صورت شرکت ۵.۵ میلیون کد بورسی در این عرضه، به هر کد ۷ سهم به قیمت تقریبی ۱۴.۷هزار تومان تعلق خواهد گرفت.

بعد از انجام عرضه اولیه های شاروم و امین، اینبار نوبت به عرضه اولیه شرکت کشاورزی و دامپروری ملارد شیر با نماد زملارد رسید. بنا بر اطلاعیه منتشر شده در سایت فرابورس ایران، عرضه اولیه ۱۵ درصد از سهام زملارد روز سه شنبه ۲۱ مرداد انجام خواهد شد.

عرضه اولیه زملارد

معرفی شرکت کشاورزی و دامپروری ملارد شیر

شرکت ملارد شهریار با سرمایه گذاری بخش خصوصی در سال ۱۳۳۳ با بهره گیری از ۱۰۰ گاو مولد فعالیت خود را آغاز کرد. در سال های بعد ظرفیت واحد بتدریج افزایش یافته و در سال ۱۳۶۵ با ظرفیت۲۲۷۲ راس گاو و گوساله به تایید سازمان دامپزشکی کشور رسیده است، در سال ۱۳۷۴ مدیریت این مؤسسه به شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی تحویل داده شد و مؤسسه در سال ۱۳۸۱ بنام شرکت کشت و دامداری ملاردشیر تغییر داده شد، در سال ۱۳۹۱ پس از احداث دامداری جدید در شهرستان نظر آباد و انتقال دام به آن واحد، طی صورت جلسه مجمع عمومی ۲۵/۳/۹۲ شرکت به مرکزیت استان البرز و شهرستان نظرآباد شماره ۲۹۴۳ ثبت گردید.

موضوع فعالیت شرکت کشاورزی و دامپروری ملارد شیر

موضوع فعالیت شرکت، کشاورزی و دامداری، دامپروری و زراعی، صنایع غدایی و بطور کلی شرکت میتواند در تمام عملیات و معاملات مالی تجاری و صنعتی که به طور مستقیم و غیر مستقیم به انحاء مختلف یا هر یک از موضوعات مشروحه فوق مربوط باشد، مبادرت نماید. شرکت کشت و دامداری ملاردشیر با قدمتی بیش از نیم قرن، به وسعت حدود ۲۰۰ هکتار که ۱۶۰ هکتار اراضی زیر کشت جو، ذرت، یونجه و ۴۰هکتار محوطه گاوداری با بهترین طرح ها و نقشه های روز دنیا ساخته شده است. همچنین دارای یکی از بهترین گله های اصیل گاو هولشتاین است با توان نگهداری ۵۴۰۰ راس دام و زایش سالانه ۲۰۰۰ راس گوساله نر و ماده و سالن شیردوشی ۸۰ راسی مجهز به پیشرفته ترین تکنولوژی روز دنیا می باشد، کارخانه خوراک سازی مجهز به سیستم PLC توان فعالیت در سه شیفت کاری تولید مقدار ۱۴۴ تن کنستانتره مصرفی دام را در روز دارد. شرکت کشت و دامداری ملارد شیر با تولید روزانه ۸۵ تن شیر خام با راندمان تولید ۵/۴۲ تن، یکی از بهترین رتبه در کشور از نظر میزان راندمان تولید به خود اختصاص داده است.

شیرخام، گوشت، تلیسه و کود محصولات تولید شده این شرکت می باشد، شیر و فرآورده های آن جزء اصلی سبد غذایی جامعه میباشد و روی منحنی عمر جامعه تأثیر مستقیم دارد از این نظر هدف بهینه سازمان این است که در جهت بالا رفتن سرانه مصرف شیر و مواد لبنی هموطنان عزیز کشور گام بردارد.

مشتریان سازمان کارخانجات صنایع تبدیل لبنی می باشند، که شیر خام را فرآوری میکند و در نهایت مشتری اصلی مردم جامعه هستند. بازار هدف سازمان در حال حاضر استان البرز، تهران و دیگر استان های کشور است. میزان درصد چربی بالا و بار میکروبی پایین از خصوصیات منحصر به فرد شیرخام شرکت کشت و دامداری ملارد شیر میباشد به همین سبب کارخانجات مطرح و بزرگ صنایع تبدیل لبنی با میل فراوان خواستار شیرخام شرکت کشت و دامداری ملارد شیر هستند.

عرضه اولیه امین

عرضه اولیه امین

چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹

✅ تاریخ عرضه: چهارشنبه ۱۵ مردادماه

✅ تعداد کل عرضه: ۱ میلیارد و ۵۰ میلیون سهم

✅️ حداکثر سهمیه قابل تخصیص به هر کد: ۳۰۰ سهم

✅️ کف قیمت: ۹،۸۰۰ ریال

✅️ سقف قیمت: ۱۰،۴۰۰ ریال

✅️ حداکثر نقدینگی مورد نیاز ۳۱۲ هزار تومان

♻️ در صورت شرکت ۵.۵ میلیون کد بورسی در این عرضه، به هر کد ۱۹۰ سهم به قیمت تقریبی ۱۹۸ هزار تومان تعلق خواهد گرفت.

به اطلاع کلیه فعالان محترم بازار سرمایه می رساند در روز چهارشنبه مورخ ۱۳۹۹/۰۵/۱۵ تعداد ۱ میلیارد و ۵۰ میلیون سهم معادل ۱۵ درصد از سهام شرکت "تامین سرمایه امین" به عنوان پانصد و چهل و پنجمین شرکت در فهرست شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران در بخش "فعالیت‌های جنبی واسطه‌گری‌های مالی" گروه "فعالیت‌های جنبی واسطه‌گری‌های مالی به جز تامین وجوه بیمه و بازنشستگی" و طبقه "فعالیت‌های جنبی واسطه‌گری‌های مالی طبقه‌بندی نشده در جای دیگر" در فهرست نرخ‌های بازار دوم و در نماد امین به شیوه ثبت سفارش جهت کشف قیمت عرضه خواهد شد. عرضه اولیه امین

شرکت تامین سرمایه امین

تامین سرمایه امین اولین بانک سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه ایران است؛ که از ۲۸ فروردین ۱۳۸۷ تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار رسماً فعالیت خود را در حوزه بانکداری سرمایه‌گذاری (تأمین مالی) در ایران آغاز کرده‌است. هم اکنون، مشاور پیشین شرکت سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی (شستا)، سلمان خادم‌الملّه مدیرعامل تأمین سرمایه امین است. او چهارمین مدیرعامل این شرکت پس از محمد آرام و علی سنگینیان و سعید بداغی است.

تامین سرمایه امین که اولین شرکت تامین سرمایه بازار سرمایه ایران به شمار می‌رود، در بیست و دومین همایش ۱۰۰ شرکت برتر ایران در سال ۱۳۹۷ برای سومین بار و دومین سال پیاپی رتبه نخست گروه واسطه گری‌های مالی ایران را از آن خود کرد. بر اساس جدیدترین (نوزدهمین) رتبه‌بندی شرکت‌های برتر ایران (IMI-100)، تأمین سرمایه امین با ۵۴ پله صعود نسبت به سال ۹۴، رتبه ۲۳۸ ام را در میان ۵۰۰ شرکت برتر ایرانی کسب کرد.